Články

Královské dělení není jednoduché

Královské dělení není jednoduché

Asi každý, kdo řeší nebo plánuje řešit předávání majetku, vlastní nějakou nemovitost. Ke každé nemovitosti se váže jiný účel a příběh, kvůli němuž byla nemovitost do rodinného majetku pořizována. Možností, jak nemovitý majetek rozdělit mezi potomky či blízké, je hned několik, důležité je dobře vyvážit majetek výdělečný a nevýdělečný, aby se náš dar neproměnil v dar danajský.

Rodinné stříbro, nebo investice?

Rodinné stříbro, nebo investice?

Vlastnictví peněz a majetku nám umožňuje zajišťovat životní potřeby a plnit si svá přání, přináší ale i pocit odpovědnosti. Každého z nás někdy napadne, jak s majetkem naložit do budoucna. Řešení existuje mnoho, vybrat bychom si měli to, které odpovídá našim úmyslům. V seriálu deseti článků se podíváme, jaké možnosti nám nabízí náš právní systém.

Kdo klepe na dveře úředníků

Kdo klepe na dveře úředníků

Pokud zakladatel pozbývá vznikem trustu vlastnická práva k majetku, je jasné, že nemůže za tento institut ani vystupovat na úřadech. Kdo tedy za trust, svěřenský fond či nadace vyřizuje věci v bance, na katastru nebo finančním úřadě? Podívejme se na jednotlivé případy podrobněji.

Svěřenské fondy a daňový labyrint

Svěřenské fondy a daňový labyrint

Daně. To slovo vyvolává v mnoha lidech žaludeční neurózu, protože v jejich záludnostech mají občas problém vyznat se i sami odborníci. Daňový režim se však vztahuje také na svěřenské fondy, a proto se mu v našem seriálu nemůžeme vyhnout.

Svěřenské fondy neslouží ke schování majetku

Svěřenské fondy neslouží ke schování majetku

Zavádění institutu svěřenských fondů do české legislativy vyvolalo řadu otázek. Nestane se z nich černá díra, která podle potřeby zakladatele pohltí majetek náležející věřitelům? A nenahradí anonymní akcie, s nimiž se vláda již nějakou dobu pokouší bojovat? Na první otázku jasná odpověď „ne“ existuje, na tu druhou už zákonodárci odpověď připravují.

Své představy o budoucnosti stvrďte písemně

Své představy o budoucnosti stvrďte písemně

Máte dobře rozjetou rodinnou firmu, ovšem už teď víte, že děti vaše podnikatelské sklony nezdědily a spíše se dá předpokládat, že jejich přičiněním skončí jednou podnik v červených číslech. Velký potenciál se však skrývá ve vnoučatech. Aby si ona mohla jednou úspěšně rozjet svou firmu, založíte v jejich prospěch trust a prostřednictvím listiny přání přesně definujete, jak s ním má správce zacházet, než vnoučata povyrostou.