Články
Memento mori motivuje k předávání majetku
Žiji zdravě, chovám se zodpovědně, a proto se mě smrt netýká. To bylo ještě donedávna krédo mnoha movitých lidí, kteří si svou konečnost nepřipouštěli. Během pandemie se však blízkost smrti dotkla mnoha Čechů. „Za uvědoměním si vlastní konečnosti ale stojí i nečekaná smrt podnikatele Petra Kellnera a válka na Ukrajině. Řada majitelů firem tak začala řešit, jak zajistit předávání majetku dalším generacím,“ říká Ondřej Popelka, správce majetku z J&T Family Office.
Jak na předávání majetku: 5 tipů, jak ochránit majetek pro případ smrti
Neexistující závěť, zapomenutý digitální majetek, spory při spoluvlastnictví nemovitosti, spory mezi akcionáři či společníky nebo výluky z pojistného – to jsou jen příklady nepříjemných situací, se kterými se dříve nebo později setká každý z nás. Přitom jim lze snadno předcházet.
Jak na předávání majetku: Legislativa kolem svěřenských fondů čeká na dokončení
S příchodem svěřenských fondů v roce 2014 se zvýšil zájem i o nadace a nadační fondy pro účely správy a držení rodinného majetku. Ještě téhož roku vyvstalo v této problematice mnoho dotazů, které ukazovaly na oblasti, jež nebyly daňovou legislativou dostatečně upraveny. Na její finalizaci se stále pracuje.
Přišel čas svěřenských investičních fondů?
Téma svěřenských fondů se v posledních letech dostalo do popředí zájmu řady českých rodin, které se začaly více zajímat o vhodné uspořádání rodinného majetku. Poptávka po tomto typu struktur rostla i v souvislosti s pandemií, k atraktivitě přispívá rovněž zvyšující se finanční vzdělání a potřeba aktivního přístupu k zabezpečení na stáří.
Jak na předávání majetku: Konkrétní příběh si žádá konkrétní řešení
V předchozích dílech seriálu o předávání majetku jsme si představili nejčastěji používané nástroje. V praxi se však většinou nepoužívá jen jeden, ale jejich kombinace, aby řešení pokrylo specifické nároky rodiny a všechny varianty rizik. „V článku vám představíme řešení předání majetku jedné české rodiny,“ říká Ondřej Popelka, zástupce ředitele J&T Family Office.
Jak na předávání majetku: Majetek je lepší řešit už za života
Až tady nebudu, dělejte si s tím, co chcete.“ Tento přístup sice držiteli majetku zajistí klid za života, přidělá ale hodně problémů dědicům. Často se rodina rozhádá tak, že už spolu odmítne zasednout ke svátečnímu stolu, nenávratně poškozena je i případná rodinná firma. Než se vyřídí z dědictví, nic z ní nezbude.
Jak na předávání majetku: Trust jako vzor pro svěřenský fond
Obecně byla česká podoba svěřenského fondu inspirována trustem, tedy institutem známým především ze zemí užívajících tzv. common law. Konkrétně pak naše právní úprava vychází z trustu podle občanského zákoníku kanadského Québecu. Ovšem bez ohledu na konkrétní právní rámec trust obecně nabízí různé možnosti, které lze využít při předávání majetku.
Jak na předávání majetku: Majetek pro rodinu lze vyčlenit do svěřenského fondu
Svěřenský fond je entita bez právní subjektivity. Není to právnická osoba, není věcí a nepodléhá veřejnoprávnímu dohledu. Fond je řízen statutem vydaným zakladatelem a umožňuje vznik nezávislého a odděleného vlastnictví majetku svěřeného k naplňování definovaného účelu. V současné době patří k nejvyhledávanějším nástrojům pro předávání majetku.
Jak na předávaní majetku: Pandemie nám připomněla naši (ne)smrtelnost
Nedávná pandemická situace přiměla majitele firem a jejich rodiny, aby se intenzivněji zabývali tím, jak si do budoucna uspořádají majetkové a vztahové poměry. „Úspěšní podnikatelé vědí, že majetek představuje určitý závazek, a chtějí se o něj odpovědně postarat,“ říká Gabriela Lachoutová, předsedkyně představenstva J&T Family Office.
Budování tradice
Jaké jsou perspektivy českých rodinných firem? Rodinné firmy tvoří základ světového hospodářství a podobně tomu je i v České republice, kde od pádu komunismu jejich význam významně roste.
Rodinný byznys 2.0
Třicet let po pádu socialismu se pomalu uzavírají podnikatelské dráhy žen a mužů, kteří začínali s byznysem zkraje devadesátých let. Někteří ovšem zjišťují, že potomci o jejich firmy příliš nestojí. Jiní naopak své dcery či syny na převzetí rodinného podniku a odpovědnosti léta chystají. Situaci mohou komplikovat i soukromé vztahy: například větší počet dětí s větším počtem partnerek.
Pohled zvenčí je důležitý
Jak vybrat okamžik, kdy postoupit podnik nástupcům?„Platí, že kdo se na tuto situaci připraví za aktivní kariéry, toho nečekaná situace ohrozí méně, “ říká zástupce ředitele J&TFamily Office Ondřej Popelka.
Kolik stojí vozový park
U běžného auta asi tolik neřešíte, že na něj prší, nebo naopak praží sluníčko. Pokud ale máte zálibu v rychlých autech, veteránech nebo vlastníte více aut sloužících k různým účelům, musíte o ně správně pečovat stejně jako třeba o obrazy.
Jídlo, moje hobby
Náš seriál na téma, kolik co stojí, se pomalu blíží ke konci. Probrali jsme mnoho způsobů, jak se o svůj majetek starají (nejen) klienti J&T Family Office. Ponechejme pro tentokrát investice trochu stranou a inspirujme pro změnu naše chuťové pohárky…
Od lásky k vínu k nákupu vinice
Při dovolenkovém posezení se sklenkou vína a výhledem na zelené vršky plné zralých hroznů si mnoho z vás představí příjemný důchod strávený na prosluněné vinici. Od realizace snu vás však dělí nejen spousta uhrazených faktur a účtenek, ale také zkoušek trpělivosti.
Láska ke koním něco stojí
Mnoho klientů J&T Family Office někdy zatoužilo vlastnit nebo starat se o koně. V České republice má chov koní tradici. V roce 2014 u nás bylo dle údajů z ministerstva zemědělství přibližně 81 000 koní a jejich počet se zvyšuje. A zvyšuje se i cena, kterou jsou do nich lidé ochotni investovat.
I věci denní potřeby mohou mít sběratelskou hodnotu
Téměř každý z nás má v životě nějakého koníčka. Nejčastějším z koníčků je jistě sběratelství, které spočívá v získávání specifického druhu předmětů podle zájmu sběratele a jejich uchování ve sbírce. Jedním z těch finančně náročnějších je sbírání různých druhů hodin a hodinek. Pojďme se tedy, obdobně jako v minulém článku u obrazů, podívat, na kolik vás tato záliba vyjde.
Sázka na umění
Motivace, proč koupit obraz, mohou být různé – investice, estetika, případně kombinace obojího. Ať již je váš důvod jakýkoliv, musíte počítat s tím, že vedle nákupní ceny je potřeba si odložit peníze také na odborné konzultace, pojištění nebo profesionální uskladnění. Po přehledu nákladů souvisejících s vlastnictvím nemovitosti a dopravních prostředků vám přinášíme článek o tom, s čím počítat při nákupu cenného obrazu.
Kolik stojí plavba na své lodi
V předchozím článku jsme se věnovali letadlům, ale klienti J&T Family Office, a nejen oni, vlastní i lodě. Plavidla jsou součástí lidské civilizace už od pradávna. Původně sloužila k přepravě osob a nákladu, později k válečným účelům a časem se staly i čistě luxusním statkem. A právě touto kategorií lodí a její nákladovou náročností se budeme zabývat v tomto článku.
Létat svobodně jako pták
Nechcete čekat na letišti? Preferujete větší soukromí? Bojíte se o své bezpečí a bezpečí svých nejbližších? Využít můžete služby některé letecké společnosti a zajistit si privátní let v pronajatém letadle nebo si pořídit letadlo vlastní. Tento luxus ovšem není zadarmo. Zatímco v minulých dvou článcích jsme se zaměřili na nemovitosti, tentokrát se podíváme na náklady související s provozem vlastního letadla.
Jak si ušetřit starosti se správou nemovitosti
Dopracovat se k velkému majetku je jistě radost. Správa rodinného majetku však přináší spoustu práce a úskalí. Proto jsme připravili seriál článků přinášející praktické informace, s čím je potřeba v praxi počítat. V minulém díle jsme se dotkli tématu pořízení nemovitosti, nyní se zaměříme na její správu a údržbu.
Kolik vlastně skutečně stojí nemovitost
K vybudování úspěšné rodinné firmy je potřeba dobrý nápad, spousta dřiny a trochu toho pověstného štěstí. Tím však starosti pro jejího majitele nekončí. O nabytý majetek je potřeba se stále starat a dávat mu potenciál růstu, což může být někdy stejně náročné jako samotné podnikání. Proto jsme pro vás připravili seriál článků přinášející praktické informace, s čím při jeho správě počítat. Jako první se podíváme na nemovitosti.
Jak to chodí v zahraničí
V předchozích článcích jsme se zaměřili na jednotlivé druhy majetku a postupy při jejich předávání − jiná specifika mají nemovitosti a jiným způsobem je třeba se věnovat finančnímu majetku či pohledávkám, případně majetkovým účastem nebo sbírkám movitých věcí. V tomto závěrečném článku bychom chtěli přiblížit několik skutečných příkladů struktury aktiv, které využily rodiny v zahraničí, tak, jak nám je popsal pan Silvio Rohrer ze švýcarské poradenské společnosti Alyco.
Myslíte, že vás se to netýká?
Mnoho let jsme ve firmě dřeli, abychom se měli dobře. Cestujeme, staráme se o byznys, jezdíme na kole a nikdy si nezapomeneme vzít helmu a… jednoho dne nás opilý řidič smete autem do příkopu. Co se stane s naším majetkem a hlavně s rozjetou firmou? A jak budou zaopatřeni naši blízcí?
Mimořádná situace si žádá mimořádné řešení
V minulém díle našeho seriálu jsme rozebírali, jak rozdělit majetek, respektive firmu mezi více potomků. Nastat ale může i případ, kdy potomky chceme při rozdělování majetku úplně přeskočit a vše přenechat vnoučatům. Možností, jak to udělat, je opět hned několik.
Více dětí dělení majetku komplikuje
V prvních dílech našeho seriálu jsme na majetek nahlíželi podle jeho povahy. Na základě tohoto rozdělení jsme i předkládali různé způsoby řešení. Nyní se podíváme, jaké konkrétní situace mohou při předávání majetku v rodině nastat. Možná se některá týká i vás. Třeba ta, jak rozdělit firmu mezi více dětí.
Na potomky myslete i v oblasti pohledávek
Také pohledávky vůči dlužníkům jsou součásti rodinného bohatství, které plánujeme předat příštím generacím. Je proto namístě zvážit možnosti předání tohoto majetku a s ohledem na naši rodinnou situaci zvolit tu nejvhodnější. Předání pohledávek a jiného finančního majetku můžeme řešit již za svého života nebo o nich pořídit závěť pro případ smrti.
Kdo dostane knihovnu nebo sbírku obrazů?
Pod majetkem, který chceme přenechat těm, kdo zde po nás zůstanou, si často představíme dům nebo finanční prostředky. Nezanedbatelnou součástí jsou ovšem také hmotné movité věci, které tvoří velkou součást našeho života. Proto je dobré na ně při přemýšlení o budoucnosti nezapomínat.
Potomkům můžeme předat i geniální myšlenky
Majetek nemusí mít jen podobu nemovitosti, konta v bance či sbírky obrazů. Svou hodnotu má i duševní vlastnictví. Autor literárních či jiných uměleckých děl, tvůrce patentu nebo majitel ochranné známky může příští generaci zanechat slušné bohatství.
Jak předat následovníkům podnikání
Po roce 1989 se mnoho lidí rozhodlo zkusit své štěstí v podnikání. A někteří skutečně uspěli. Jejich společnosti se rozrostly, zaměstnávají řadu lidí, obraty se pohybují v částkách, o kterých se zakladatelům ani nesnilo. Jak ale čas ubíhá, je potřeba uvažovat nad tím, jak firmu předat nástupcům.