Články
Mohou být zděděné peníze překážkou pro štěstí?
Kolem vlastnictví a předávání majetku panuje řada mýtů. Některé z nich se rozhodla vysvětlit Alena Popelková, správkyně majetku J&T Family Office.
Průvodce zdaněním nemovitostí fyzických osob
Pořízení nemovitosti s sebou nese i řadu daňových povinností. V následujícím textu si projdeme celým procesem nabytí, vlastnictví a prodeje nemovitosti.
Oživení tradic českých rodinných firem
Přesně určit nejstarší rodinnou firmu na světě je složité. Do roku 2006 jí s vysokou pravděpodobností byla japonská stavební společnost Kongō Gumi, Ltd. Je až těžko uvěřitelné, že byla založena už v roce 578.
Co se mění v daňové legislativě
S rokem 2023 vstoupila v platnost novela zákona o daních z příjmů a zákona o DPH a dalších souvisejících zákonů. Všechny důležité změny jsme pro vás shrnuli do jednoho přehledného článku.
Co je co v rámci family office
Family office je založen na individuálním přístupu, vysoké osobní angažovanosti správců a flexibilitě vůči klientům. Abyste se v problematice lépe zorientovali, sestavili jsme praktický slovníček klíčových pojmů.
Majitelé rodinných firem začali během pandemie více chápat své děti
J&T Family Office Report je jedinečný průzkum mezi majiteli rodinných firem a jejich potomky v České republice. Kvalitativní část výzkumu, kterou uskutečňujeme prostřednictvím individuálních rozhovorů s respondenty, nám umožňuje nahlédnout hlouběji do motivací a obav rodičů a dětí.
Doba se mění. Rodiny začínají více mluvit o předávání majetku
Při pohledu do budoucna je patrné, že v nadcházejících pěti letech se předávání majetku stane hlavní otázkou hned pro 65 % respondentů starších 55 let.
Memento mori motivuje k předávání majetku
Žiji zdravě, chovám se zodpovědně, a proto se mě smrt netýká. To bylo ještě donedávna krédo mnoha movitých lidí, kteří si svou konečnost nepřipouštěli. Během pandemie se však blízkost smrti dotkla mnoha Čechů.
Jak na předávání majetku: 5 tipů, jak ochránit majetek pro případ smrti
Neexistující závěť, zapomenutý digitální majetek, spory při spoluvlastnictví nemovitosti, spory mezi akcionáři či společníky nebo výluky z pojistného – to jsou jen příklady nepříjemných situací, se kterými se dříve nebo později setká každý z nás. Přitom jim lze snadno předcházet.
Jak na předávání majetku: Legislativa kolem svěřenských fondů čeká na dokončení
S příchodem svěřenských fondů v roce 2014 se zvýšil zájem i o nadace a nadační fondy pro účely správy a držení rodinného majetku. Ještě téhož roku vyvstalo v této problematice mnoho dotazů, které ukazovaly na oblasti, jež nebyly daňovou legislativou dostatečně upraveny. Na její finalizaci se stále pracuje.
Přišel čas svěřenských investičních fondů?
Téma svěřenských fondů se v posledních letech dostalo do popředí zájmu řady českých rodin, které se začaly více zajímat o vhodné uspořádání rodinného majetku. Poptávka po tomto typu struktur rostla i v souvislosti s pandemií, k atraktivitě přispívá rovněž zvyšující se finanční vzdělání a potřeba aktivního přístupu k zabezpečení na stáří.
Jak na předávání majetku: Konkrétní příběh si žádá konkrétní řešení
V předchozích dílech seriálu o předávání majetku jsme si představili nejčastěji používané nástroje. V praxi se však většinou nepoužívá jen jeden, ale jejich kombinace, aby řešení pokrylo specifické nároky rodiny a všechny varianty rizik. „V článku vám představíme řešení předání majetku jedné české rodiny,“ říká Ondřej Popelka, zástupce ředitele J&T Family Office.